Ocieplenie i susza, czy kolejny, chłodny miesiąc? – prognoza długoterminowa na czerwiec

Fot. Meteo Pomorze

Od wczoraj (1.06) trwa meteorologiczne lato. Na to kalendarzowe i astronomiczne musimy jeszcze poczekać niecałe trzy tygodnie. Czy jednak czerwiec okaże się miesiącem termicznie i pogodowo letnim, czy może, podobnie jak maj, przyniesie ujemną anomalię temperatury i nadmiar opadów, będąc przez to bardziej miesiącem jesiennym niż późnowiosennym?

Tegoroczny maj, zgodnie z prognozami, okazał się pierwszym od ponad roku (od lutego 2018) miesiącem chłodniejszym od normy. Choć odchylenie nie było zbyt duże, to praktycznie cała pierwsza połowa miesiąca była zdecydowanie chłodna, co można było nie tylko zanotować na termometrach, ale i samemu odczuć. Ostatecznie w województwie pomorskim średnia temperatura miesiąca była niższa o około 0,7 stopnia. Największe odchylenie od normy było na południowym zachodzie województwa, gdzie temperatura była niższa od normy o ponad 1 stopień. Z kolei na północy, oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej anomalia ujemna była minimalna, w rejonie Zatoki Puckiej i na Półwyspie Helskim, mieszcząca się wręcz w granicach średniej wieloletniej.

Anomalia temperatury w maju 2019. Dane wejściowe: IMGW-PIB, źródło meteomodel.pl

Maj był też miesiącem dość wilgotnym, a także burzowym. To właśnie ten miesiąc przyniósł pierwsze w tym roku gwałtowne burze, również na Pomorzu, a nawet serię tornad w centralnej Polsce. Ogólnie zanotowano w naszym województwie maksymalnie 6 dni z burzami (okolice Trójmiasta). Nieco mniej, bo pięć dni mieli mieszkańcy zachodnich Żuław, doliny Wisły, oraz rejonu Miastka, Chojnic, Człuchowa i Kwidzyna. Najmniejszą ilość dni burzowych zanotowaliśmy na północy Pomorza (pas od Słowińskiego Parku Narodowego po Żarnowiec), oraz w rejonie Swornegaci i Bytowa – tam w maju wystąpił tylko jeden burzowy dzień. Ogólnie w maju na nasze województwo spadły średnio 63 mm deszczu, a miejscami ponad 100. To przekłada się na bardziej wilgotny od normy miesiąc (od około 45-50 mm na północy do około 60 mm w rejonie Sierakowic). Miejscami spadło więc ponad dwa razy więcej deszczu niż powinno, a ogólnie nadmiar opadów sięgnął około 50%.

Niemal wszystkie modele (poza CMCC) są zgodne – czerwiec będzie miesiącem cieplejszym, a nawet zdecydowanie cieplejszym od normy. prognoza multimodelarna modeli europejskich sugeruje około 1 stopień ponad normę, z kolei Meteo France nawet 2 stopnie. Podobnego zdania co model francuski była pierwsza z majowych prognoz (Ensembles 1) modelu CFS. Obecne wyliczenia są jednak zgodne z dominująca linią modeli europejskich – około 1 stopień ponad normę wieloletnią praktycznie w całym kraju.

Multimodelarna prognoza europejska. Źródło: Copernicus Climate Analyzer.

Inaczej wygląda kwestia opadów – te najpewniej będą poniżej normy (znaczny niedobór wg. CFSu, umiarkowany wg. Meteo France i ECMWF, opad w normie wg. DWD Met Office, a ponad normę wg. CMCC), ale konkretna wartość anomalii jest trudna do wskazania. Najpewniej czeka nas miesiąc z dominacją opadów przelotnych (tych nie będzie zbyt wiele, ale mogą być punktowo intensywne), przez co na niewielkim obszarze rozbieżności w miesięcznej sumie opadów mogą być znaczne. W skrócie – czeka nas ogólnie susza, ale miejscami z powodu burz, lokalnie w ciągu kilkudziesięciu minut może spaść miesięczna norma deszczu.

Prognozowana anomalia opadów w czerwcu. Wariant ekstremalny. Model CFS. Źródło NOAA/NCEP

Już w swojej pierwszej połowie czerwiec przyniesie letnią aurę – poniedziałek może okazać się pierwszym dniem w tym roku z temperaturą przekraczającą na Pomorzu 30 stopni. Upalna, ale i burzowa aura ma utrzymać się przynajmniej do czwartku. W piątek przejść może front chłodny, najprawdopodobniej z gwałtownymi burzami, jednak od weekendu ponownie czeka nas ocieplenie. Większe ochłodzenie widać dopiero w bardzo odległym synoptycznie okresie, czyli w połowie miesiąca. Wcześniej praktycznie codziennie termometry powinny wskazywać grubo ponad 20 stopni (miejscami ponad 30), a praktycznie po 16. czerwca nie widać ani jednego dnia bez gwałtownych burz w którymś z regionów naszego kraju.