Cieplej od normy i początek suszy – prognoza sezonowa na kwiecień!

Poprzednie 2-3 noce przypomniały nam, że kwiecień mimo kilku wcześniejszych, ciepłych epizodów, nadal jest miesiącem ogólnie chłodnym. Lokalne przymrozki, a nawet mrozy pewnie zaskoczyły część z mieszkańców nie tylko Pomorza. Choć w prognozach na najbliższe dni nie widać w naszym województwie uderzenia ciepła, a noce nadal pozostaną chłodne, to kwiecień wstępnie zapowiada się… cieplej niż zwykle!

Choć trudno w to uwierzyć, rozpoczynający się miesiąc będzie kolejnym od ponad roku z temperaturą powyżej normy. Marzec 2019, w przeciwieństwie do zeszłorocznego (znacznie chłodniejszego od normy) okazał się dość ciepły i zgodnie z prognozami przyniósł aż 2,8 stopniową anomalię dodatnią temperatury na Pomorzu. Miejscami, głównie na południowym wschodzie województwa, średnia temperatura miesięczna przekroczyła 3 stopnie ponad normę. Opadów z kolei mieliśmy mniej więcej tyle ile powinniśmy otrzymać w marcu – nieco ponad 40 mm w skali całego Pomorza. Tradycyjnie najwięcej deszczu zanotowały stacje na północy Kaszub i w zachodniej części województwa, najmniej na wschodzie. W powiecie puckim opadów było nawet więcej niż wynosi norma miesięczna – nieco ponad 60 mm w porównaniu ze średnimi, 40 mm.

Anomalia temperatury powietrza w marcu 2019. Źródło: Meteomodel.pl

To, że kwiecień będzie cieplejszy od normy, jest niemal pewne – potwierdza to każdy model sezonowy. Choć nie wskazują one na znaczną anomalię, to w skali miesiąca możemy mieć o nawet 2-3 stopnie więcej, niż w wynika to ze średniej z lat 1961-2010.Zgodnie każdy z modeli numerycznych wskazuje na dodatnią anomalię w całym kraju, ale na poziomie przeważnie 1-2 stopnia. Z doświadczenia jednak wiemy, że te dane są nieco niedoszacowane, co sprawdziło się w poprzednich miesiącach. Wskazuje też na to analiza poprzednich prognoz modelu CFS (Ensembles March 1-3), w których wyraźnie widać, że prognozowana anomalia “skacze” – w Ensembles 1 i 3 mamy zbliżoną prognozowaną anomalię na poziomie 0,5-1 stopnia, w Ensembles 2 anomalię rzędu 1-2 stopni. Z kolei kolejne wyliczenia europejskich modeli wskazują na powolne “ocieplanie się” miesiąca z każdą aktualizacją. Wróży to bezdyskusyjnie ciepły (oczywiście w porównaniu z danymi historycznymi) miesiąc.

Prognozowana anomalia temperatury w kwietniu 2019. Prognoza mulitmodelarna C3S. Źródło: Copernicus Climate Analyzer/Climate Change Service

Suma opadów w kwietniu nie będzie niestety zbyt wysoka. Modele Meteo France i ECMWF wskazują na nieznaczny niedobór opadów rzędu 10-15 mm w skali miesiąca. Reszta modeli europejskich, w tym multimodelarna prognoza C3S wskazują na miesiąc raczej w normie. Bardziej ekstremalny wariant prognozuje model CFS, czyli prognoza amerykańskiego NOAA/NCEP. Wskazuje on na ponad 30-50% mniej opadów w kwietniu niż wynika to ze średniej. Z każdą kolejną aktualizacją niedobór opadów wzrasta, co przełożyć się może na wyjątkowo suchy miesiąc. Większość prognoz sugeruje jednak opadową normę, lub lekki niedobór deszczu, więc na tę chwilę najbardziej prawdopodobny wariant to nieznaczny, choć kluczowy dla upraw niedobór opadów. Miesiąc z niedoborem opadów wspiera też prognozowana anomalia ciśnienia i wysokości geopotencjału – sugerują one obecność rozbudowanych, długotrwałych wyżów, które zapewnią nie tylko ciepłą, ale i najpewniej wolną od chmur, a więc i opadów aurę w znacznej części miesiąca. Przełożyć się to może również na niższą niż zwykle aktywność burzową, lub nieliczne, lecz dość silne incydenty burzowe.

Prognozowana anomalia opadów w kwietniu 2019. Model CFS. Źródło: NOAA/NCEP

Aktualne prognozy długoterminowe modelu GFS wskazują na raczej zgodną z normą sumę opadów, przynajmniej do końca miesiąca, oraz na temperaturę powyżej normy, wraz z możliwym nieco chłodniejszym okresem w połowie kwietnia. Burz nie będzie wiele, a większości pojawiać się mają (przynajmniej wstępnie) w pierwszych dniach miesiąca. Warto również odnotować fakt, że już teraz w lasach mamy bardzo wysoki stopień zagrożenia pożarowego, a silny wiatr i duże nasłonecznienie bardzo wcześnie zaczynają wyjaławiać pola.