Mimo ciepłej końcówki tygodnia, zima niebawem powróci! Zabezpieczcie rośliny!

Fot. Meteo Pomorze

Piątek zgodnie z prognozami okazał się bardzo ciepłym i pogodnym dniem mimo mało obiecującego początku. Sobota przyniesie nam jeszcze cieplejszą aurę, ale już z większą ilością chmur i niską szansą na słabe opady w części wschodniej. Mimo tego warunki będą wręcz wyśmienite do spacerów, czy prac w ogrodzie. Te ostatnie jednak musimy dobrze rozplanować i uwzględnić to, że krótki powiew wiosny wcale nie oznacza, że zima nie wróci.

Wiosna w kalendarzu, jak i w meteorologii jest już z nami. Od początku marca mamy wiosnę meteorologiczną, a od zeszłego czwartku (21.03) kalendarzową. Nieco ponad godzinę wcześniej, 20. marca o 22:58 rozpoczęła się też wiosna astronomiczna. Patrząc w dane dobowe z ostatnich dni można też śmiało mówić o wiośnie klimatologicznej, a w kontekście dzisiejszej doby (22.03) tym bardziej. Według oficjalnych pomiarów IMGW, notowaliśmy dziś nawet 12-13 stopni na terenie Pomorza. Sobota będzie jeszcze cieplejsza – na wschodzie możemy zobaczyć nawet 17 stopni! Będzie to jednak epizod wiosny, który skończy się mocnym ochłodzeniem w niedzielę i poniedziałek. W nowy tydzień możemy wejść nocnymi mrozami, a nawet… opadami śniegu!

W niedzielę lokalnie w najcieplejszym momencie dnia zanotujemy nie więcej jak 5 stopni. Dodatkowo przybędzie chmur, a wiatr się nasili. W nocy z niedzieli na poniedziałek lokalnie temperatura wyniesie około 0, a przy gruncie pojawią się przymrozki. Co więcej, w centrum mogą pojawić się słabe opady śniegu, a na pozostałym obszarze deszczu ze śniegiem. Z każdym kolejnym dniem będzie coraz chłodniej – w nocy z poniedziałku na wtorek pojawią się już lekkie mrozy, a z wtorku na środę możemy zanotować lokalnie nawet koło -3 stopni! Niskim temperaturom mają towarzyszyć silniejszy wiatr i opady, głównie mieszane, a nocami samego śniegu. Możliwe też, że w poniedziałek miejscami zagrzmi. Będą to jednak burze w chłodnej masie powietrza – związane z wewnątrzmasową konwekcją, a więc krótkotrwałe i słabe.

Prognoza temperatury na noc 26/27. marca. Model ICON. Źródło: WX Charts

Od środy zacznie się ponowne ocieplenie. W czwartek ponownie powinniśmy zobaczyć dwucyfrowe wartości. Z każdym kolejnym dniem będzie coraz cieplej, a możliwe jest, że z początkiem kwietnia zanotujemy pierwsze w tym roku 20 stopni w naszym województwie! Wraz z cieplejszą aurą, wstępnie mogą pojawić się też burze. Opadów ogólnie będzie jednak niewiele, przynajmniej do końca pierwszego tygodnia kwietnia. Jeśli więc szykujecie się do nasadzeń, bądźcie też gotowi na wczesne podlewanie swoich roślin. Długoterminowe prognozy nie wróżą niestety sumy opadów będącej w normie. Przed nami dość suchy i ciepły kwiecień, co przełoży się na szybszą wegetację, ale i może zapoczątkować tegoroczną suszę.