Udany start załogowego Dragona! Następny przystanek – ISS!

Start załogowego Dragona 2 w misji SpX-DM1. Fot. SpaceX

Po raz pierwszy od zakończenia programu promów kosmicznych, z amerykańskiego kosmodromu wystartował załogowy statek kosmiczny. Firma SpaceX wystrzeliła dziś rano (2.03) czasu polskiego prototypowego Dragona V2 na szczycie rakiety Falcon 9. Celem misji jest bezzałogowy test w kosmosie, oraz dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Firma Elona Muska słynie, podobnie jak jej właściciel, słynie z wizjonerskich projektów, które konsekwentnie wprowadza w życie. Jeszcze kilka lat temu wielu specjalistów sceptycznie podchodziło do rakiet wielokrotnego użytku. Teraz SpaceX praktycznie po każdej misji sprowadza na lądowisko pierwszy stopień Falcona 9 i przygotowuje go do kolejnego lotu. Teraz firma w swojej flocie posiada nie tylko zaopatrzeniowe Dragony 1, rakiety Falcon 9 i Falcon Heavy, ale i załogową wersję Dragona. Ta miała dziś swój debiut!

Po raz pierwszy od lipca 2011 roku, z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała załogowa kapsuła kosmiczna. Co więcej, jest to pierwszy, komercyjny statek załogowy, zdolny do wejścia na orbitę i powrotu z pasażerami na Ziemię. Pojazd wzniósł się ponad legendarne stanowisko startowe 39A na szczycie Falcona 9 o 8:49 czasu polskiego. Start przebiegł pomyślnie – Dragon jest już na orbicie i powoli dogania ISS, a pierwszy człon, mimo dość wzburzonego oceanu, wylądował pomyślnie na barce około 500 km od miejsca startu. Dokowanie do stacji zaplanowano na jutro (3.03).

Dragon 2 na orbicie. Wizja artystyczna. Źródło: SpaceX

Na pokładzie Dragona leci, chyba już tradycyjny dla tego typu testów) manekin w skafandrze SpaceX, nazwany Ripley (na cześć Ellen Ripley z serii Obcy), oraz pluszowa maskotka Ziemi. Ripley, po powrocie na Ziemię, ma wziąć udział w teście systemu ratowniczego kapsuły. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w drugiej połowie tego roku, najwcześniej w lipcu, dwoje astronautów – Douglas Hurley i Bob Behnken, wezmą udział w pierwszym, załogowym locie Dragona V2, misji SpX-DM2.