Wczesna wiosna bez przerwy, czy powrót zimy? – Prognoza długoterminowa na marzec!

Fot. Meteo Pomorze

Rok temu, dokładnie o tej porze, notowaliśmy nocami po -15/-18 stopni, a w dzień lokalnie nie więcej jak -8. Tak było też w Pomorskiem. Tegoroczny luty przyniósł nam odmienną aurę, ale czy marzec utrzyma dodatnią anomalię temperatur? Co z opadami w pierwszym miesiącu meteorologicznej wiosny?

Luty bezdyskusyjnie był miesiącem bardziej wiosennym niż zimowym. Potwierdza to odczucie wielu osób, jak i dane pomiarowe (zarówno średnia temperatura miesiąca, jak i rekordy miesięczne). Kilkukrotnie termometry w cieniu wskazywały ponad 12 stopni powyżej zera, a i miejscami sporadycznie zdarzało się nawet 14-15 i więcej! Średnia temperatura miesiąca wyniosła od 2,5 stopnia w części centralnej Pomorza i na wschodzie województwa, po 3,5 stopnia na krańcach północno-zachodnich. Ogólna temperatura miesięczna ulokowała się w granicach 3 stopni, co przekłada się na miesięczną anomalię wyższą od normy wieloletniej aż o 3,5 stopnia! W skali roku średnia anomalia póki co wynosi około 2 stopnie – od 1,8 na krańcach północnych po około 2,1 na krańcach południowo-wschodnich i na południowym zachodzie.

Średnia anomalia temperatury w lutym 2019. Źródło: Meteomodel

Odnośnie marca, wszystkie modele sezonowe są zgodne co do tego, że nie ma szans na miesiąc chłodniejszy od normy, a wariant miesiąca umiarkowanie cieplejszego od średniej jest najbardziej prawdopodobny. Wiodące modele klimatologiczne, czyli CFS, ECMWF, MetOffice i MeteoFrance wskazują wyraźnie na ponad 1 stopień anomalii dodatniej w marcu na terenie praktycznie całej Polski. Najbardziej ekstremalny wariant wskazuje CFS, który przewiduje miejscami aż 2 stopnie ponad normę! Pamiętajmy jednak, że mimo sporej zgodności dla lutego, modele zaniżyły i to znacznie anomalię temperatury miesięcznej. Czy teraz też tak będzie? Czas pokaże, jednak bardzo prawdopodobne jest, że i marzec przyniesie aurę znacznie cieplejszą niż normalnie.

Prognoza modelu CFS dla marca – anomalia temperatury. Źródło: NOAA/NCEP

Luty był miesiącem dość suchym i według europejskiej prognozy multimodelarnej (C3S) marzec raczej nie odrobi strat w poziomach wód gruntowych. Według prognozy europejskiej, zarówno multimodelarnej, jak i w każdym z modeli osobno, pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny przyniesie nam opady w normie, lub nieznacznie poniżej normy. Model amerykański – CFS, nie jest do końca zgodny w każdej z wiązek, ale i on nie przewiduje opadów ponad normę. Wręcz przeciwnie – prognozy Ensembles 1 i 3 (z początku lutego, oraz najnowsza, z końca miesiąca) wskazują na niedobór opadów, w najnowszej prognozie wynoszący aż 10-20% w skali miesiąca! W razie spełnienia się najbardziej prawdopodobnych wariantów – ciepłego i dość suchego, rolnicy będą mieli dość poważne problemy i to wyjątkowo wcześnie – okres wegetacji bowiem już się zaczął w wielu miejscach!

Prognoza anomalii opadów w Europie według prognozy multimodelarnej. Źródło: Copernicus Climate Reanalizer

Aktualne prognozy średnioterminowe modelu GFS wskazują na ogólnie cieplejszą od normy pierwszą połowę miesiąca, z możliwym większym ochłodzeniem w połowie marca. Deszczu jednak będzie sporo, bowiem wędrować mają przez Skandynawię i południowy Bałtyk dość dynamiczne niże atlantyckie. Pogoda będzie więc bardziej jesienna niż wiosenna. Tylko w pierwszych 10 dniach marca możemy się spodziewać dwóch epizodów z silniejszym wiatrem, być może z umiarkowanymi sztormami. Początek marca może też przynieść, najpewniej w zachodniej lub południowo-zachodniej Polsce, pierwsze burze termiczne, związane z ciepłą masą powietrza. Patrząc przynajmniej na pierwszą połowę marca, prognoza sezonowa od AccuWeather, zaczyna powoli się sprawdzać. Również wyliczenia na cały miesiąc mniej więcej się z nią pokrywają.