Pogoda zmienia plany – stan na godz. 11 (21.02)

Pogoda zmienną jest…

Aura potrafi zaskoczyć swoją nieprzewidywalnością. Na obecną chwilę (godz. 11:00) wg wszystkich modeli (weźmy na przykład) w Trójmieście powinien padać deszcz, a termometry powinny wskazywać 3-4 st.C. Tymczasem jest 1 st.C, a z nieba leci śnieg. Z kolei w Pucku już jest biało.

Dziś przez Polskę przechodzi niż zaciągający dwie masy powietrza – ciepłą od zachodu i zimną od wschodu/północnego wschodu. Przyjrzyjmy się przekrojowi termicznemu blisko ziemi przez niż z zachodu na wschód. Zaczniemy od 7 st.C a skończymy na -1 st.C. Wg wyliczeń strefa przejścia z temperatury dodatniej na ujemną, czyli granica opadów deszczu i śniegu miała przez większość dnia przez Warmię, Mazury, północne Mazowsze i Podlasie, a dopiero wieczorem przesunąć się m.in. na Pomorze. W rzeczywistości już teraz owa granica jest na Pomorzu – prawdopodobnie przebiegu mniej więcej od Dębek i Krokowy przez Wejherowo, Żukowo po Tczew, Sztum.

Ochłodzenie postępuje i będzie postępowało. W związku z tym, że już teraz na Pobrzeżu Gdańskim śnieg zaczyna się utrzymywać i tworzyć pokrywę, niebawem zostanie wydana prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej.

Uważajcie na możliwe oblodzenia na drogach i chodnikach!