Wyjątkowo wczesny powiew wiosny – w weekend nawet 12 stopni!

Fot. Meteo Pomorze

O zimie 2018/19 można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że na Pomorzu była wyjątkowo zimna, czy śnieżna. Choć średnia temperatura dla stycznia była bardzo zbliżona do średniej wieloletniej, to w obiektywnym odczuci pierwszy miesiąc roku był nie tylko ubogi w śnieg, jak i w mrozy. Luty niemal na pewno już nie nadrobi zaległości, a najpewniej jeszcze zawyży średnią temperaturę zimy. Termicznie jednak bliżej mu będzie mu do wiosny, o czym przekonamy się już najbliższej doby.

Środowa aura przypomina nam bardziej jesień niż zimę, podobnie jak pogoda przez większą część tegorocznej zimy. Mimo dość długiego okresu niesprzyjającej, a wręcz depresyjnej pogody, już w czwartek odczujemy wyraźną zmianę, która będzie tylko zapowiedzią tego, co czeka nas w kolejnych dniach.

Nad południowymi Niemcami rozbudowuje się rozległy wyż Dorit, w którego centrum ciśnienie wyniesie jutro w południe czasu UTC (13:00 czasu polskiego, 14.02) aż 1039 hPa. Zaklinowany między innym antycyklonem znad pogranicza rosyjsko-ukraińskiego, a systemem frontalnym i niżem znad północno-wschodniego Atlantyku, wypełnia on obszar baryczny zwany w meteorologii formacją typu omega. Jak sama nazwa wskazuje, jest to system układów barycznych przypominający swoim kształtem ostatnią literę alfabetu greckiego. Taki też kształt ma obszar ciepłego powietrza, zasysanego z południa i wypełniającego ów omegę. Ta właśnie formacja ma objąć swoim zasięgiem niemal całą Europę, głównie jednak zachodnią. Dopiero z biegiem czasu rozciągnie się ona bardziej na wschód, w tym nad terytorium Polski.

Przyjrzyjmy się, jak wyżej opisana sytuacja baryczna wpłynie na pogodę na Pomorzu. W czwartek w najcieplejszym momencie doby termometry wskażą od 5 st.C na północnym-zachodzie i w centrum województwa do 7-8 st.C na wschodzie. Zachmurzenie będzie duże i umiarkowane, a wiatr słaby do umiarkowanego w porywach, zachodni. Piątek zapowiada się niemal identycznie pod względem termicznym – 5 st.C na północnym-zachodzie i w centrum do 7-8 na wschodzie. Zmianom ulegnie zachmurzenie. Do godzin południowych utrzyma się zachmurzenie duże bądź całkowite. Jednak w drugiej połowie dnia rozpogodzi się do małego zachmurzenia lub jego braku. Wiatr słaby do umiarkowanego, zachodni. Sobota przyniesie aurę zachęcającą do wybrania się na spacer. Od 9 st.C na południowym-zachodzie i w centrum do 11 st.C w rejonie Trójmiasta. W dodatku na niebie ujrzymy co najwyżej pojedyncze chmurki. Wiatr słaby, południowo-zachodni. Niedziela chłodniejsza i mniej pogodna. Od 5-6 st.C na północy i w centrum do 7-8 st.C na wschodzie. Rano zachmurzenie będzie symboliczne, jednak przedpołudniem wzrośnie do umiarkowanego. Wiatr słaby do umiarkowanego, zachodni. W kolejnych dniach aura będzie bardzo podobna. Wstępnie szacuje się, że spokojna i ciepła jak na luty pogoda utrzyma się do wtorku.

Mimo iż dni będą ciepłe, to noce wręcz przeciwnie. Nocą z czwartku na piątek temperatura minimalna wyniesie od 2 st.C na południowym-zachodzie do 3 st.C na wybrzeżu i 4 st.C na Półwyspie Helskim. Nocą z piątku na sobotę zanotujemy 4-5 st.C na Helu, 0-3 st.C z możliwymi lokalnymi przymrozkami w północnej połowie województwa oraz 0/-0 st.C, a lokalnie -1/-2 st.C w południowej połowie. Noc z soboty na niedzielę zapowiada się praktycznie tak samo. Nocą z niedzieli na poniedziałek z temperaturą rzędu 0 st.C lub nieco mniej obejmie większość Pomorza. Wyjątkiem będzie wybrzeże – tam będzie do 1-2 st.C.

Według prognoz sezonowych CFS druga połowa lutego oraz marzec może przynieść średnią temperaturę miesięczną wyższą od normy z lat 1981-2010 oraz niedoborem lub normą opadową.