Gmina Żukowo wie czym oddycha!

Drugi w gminie Żukowo i trzeci w powiecie kartuskim sensor jakości powietrza już działa! Czujnik Airly-GSM-1, sfinansowany przez fundację Aviva w ramach programu Wiem Czym Oddycham, edycja 2018, został zainstalowany w czwartek (31.01), a od dziś (1.02) zbierane przez niego dane, poddane wcześniej weryfikacji, są dostępne w internecie!

To już trzeci na Pomorzu działający w pełni sensor z tegorocznej edycji programu Wiem Czym Oddycham, organizowanym przez firmę Airly, wiodącego producenta niewielkich czujników jakości powietrza, oraz fundację Aviva. W internetowym głosowaniu wybrano 100 lokalizacji z całej Polski, w tym naszą stację meteorologiczną w Lniskach, gdzie od czwartku działa już czujnik jakości powietrza. Dzień później sensor został zweryfikowany i dane są już widoczne na stronie map.airly.eu, oraz w aplikacji Airly. Mapa jest również osadzona na naszej stronie.

Sensor jakości powietrza Airly-GSM-1 w Lniskach. W prawym, dolnym rogu stacja meteorologiczna Żukowo-Lniska. Fot. Meteo Pomorze.

Sensor zbiera informacje o godzinowym stężeniu pyłów PM10 i PM2.5, oraz mierzy temperaturę, wilgotność i ciśnienie atmosferyczne. Zebrane dane przekazuje przez sieć GSM na serwer, a dalej na interaktywną mapę, z której bezpłatnie i bez ograniczeń może korzystać każdy użytkownik internetu. Pomiary przedstawiane są w formie czytelnego wykresu, a na mapie w postaci kolorowego punktu, którego barwa zależy od jakości powietrza – zielony to bardzo dobra, żółty dobra, pomarańczowy dostateczna, czerwona zła, a bordowa bardzo zła.

Obecnie na Pomorzu działa 49 czujników Airly. W ramach tegorocznej edycji konkursu Wiem Czym Oddycham ma zostać zainstalowany jeszcze jeden sensor – w gdańskim Migowie. Poza sensorem w Lniskach, zainstalowano też czujniki w Bytowie i Sierakowicach. W samym Żukowie działa od 2018 roku czujnik Beskid Instruments zainstalowany na gmachu urzędu gminy.