Chłodno i wietrznie, możliwe opady – oficjalna prognoza na noc sylwestrową + bonus!

Fot. Meteo Pomorze

Do końca roku dzielą nas już tylko godziny, a to oznacza, że większość z Was właśnie się szykuje do hucznego powitania 2019 roku. Co więc czeka nas w pogodzie nadchodzącej nocy?

Nie mamy dobrych wieści – noc sylwestrowa zapowiada się, zgodnie z kilkuletnią tradycją, na lekkim plusie i z chmurami. Dodatkowo, zwłaszcza przed północą, może słabo popadać. Najwięcej deszczu prognozujemy na zachodzie – tam między godziną 18:00 a 22:00 spaść ma około 2 mm wody. Na pozostałym obszarze spadnie około 1 mm. Strefa opadów przemieszczać się ma z północnego zachodu na wschód i południowy wschód. Deszcz nie będzie jednak ciągły, a strefa opadów jednolita, przez co miejscami natężenie opadów będzie bardzo niskie, lub skończy się najwyżej na mżawce. Nie odwołujcie więc wyjścia, ale na wszelki wypadek na imprezy pod chmurką weźcie parasole.

Temperatura z biegiem nocy, co jest raczej mało typowe, będzie rosnąć – popołudniu i pod wieczór zanotujemy minimalnie od około -2 stopni w centrum (lokalnie może być jednak nawet koło -3 stopni), po maksymalnie 0 na wybrzeżu i krańcach zachodnich. Przeważnie popołudniu zanotujemy koło -1 stopnia. O północy temperatura rozłoży się następująco: od 0 na południowym wschodzie, wschodzie i w centrum, przez 1 stopień w pasie od Czarnego i Chojnic przez Bytów, Lębork, Wejherowo, Żukowo i Pruszcz Gdański, po Nowy Dwór Gdański. W Trójmieście i w pasie północnym zanotujemy około 2 stopni, na wybrzeżu z kolei do 3-4 stopni, podobnie na północnym zachodzie. Najcieplej będzie nad ranem, na wybrzeżu nawet do 5 stopni.

Wiatr może stanowić istotne utrudnienie w sylwestrowych pokazach pirotechnicznych. Narastać będzie z każdą godziną, osiągając o północy od około 12-15 km/h na południowym zachodzie, po nawet 30 km/h na wybrzeżu. Porywy z kolei dojdą do lokalnie 70 km/h (bezpośrednio na plażach), a w głębi lądu głównie do 45-60 km/h. Im dalej na północ i wschód tym mocniej będzie wiało. Wiatr wiał będzie z południowego zachodu, a na wschodzie z południa-południowego zachodu. W drugiej połowie nocy odkręci do zachód-południowego zachodu. Uwzględnijcie czynnik chłodzący wiatru (temperatura odczuwalna będzie o kilka stopni niższa od prognozowanej), oraz znoszenie petard przez wiatr. Wystrzeliwując rakiety, pamiętajcie o znacznej odległości od zabudowy czy wyższych obiektów (linie energetyczne, drzewa, mosty itp), zwłaszcza na północ i wschód od Was. Stojąc twarzą do wiatru, miejcie jak najwięcej wolnej przestrzeni za Waszymi plecami.

Prognoza prędkości i kierunku wiatru o północy (+- 1 godzina) na wysokości około 1 metra nad poziomem gruntu. Grafika: Meteo Pomorze

Prognoza prędkości i kierunku wiatru o północy (+- 1 godzina) na wysokości około 100 metrów nad poziomem gruntu. Grafika: Meteo Pomorze

Po prognozę na dzień zapraszamy tradycyjnie do podstrony z prognozą codzienną. Jutro pojawi się również specjalna prognoza sezonowa na styczeń, oraz wstępne rozeznanie na nadchodzące półrocze w kontekście anomalii temperatury i opadów.