Polskiego tygodnia kosmicznego ciąg dalszy: PW Sat 2 startuje już w sobotę!

Satelita PW Sat 2 w konfiguracji z rozwiniętym żaglem deorbitacyjnym. Grafika: Marcin Świetlik pw-sat.pl

Na godzinę 19:32 czasu polskiego wyznaczono sobotni start rakiety Falcon 9 z minisatelitą PW Sat 2 na pokładzie. Ten drugi, polski satelita przetestować ma technologię deorbitacji za pomocą żagla oporowego, oraz kilka rozwiązań nawigacyjnych dla przyszłych satelitów.

Ledwie dwa dni temu z misją InSight, na Marsie wylądował polski kret, który ma wbić się na aż pięć metrów wgłąb planety i pomóc zmierzyć emisję ciepła generowanego przez jądro czerwonej planety. Co więcej, na panelu kalibracyjnym dla kamer lądownika, umieszczono między innymi flagę Polski, co oficjalnie dopisało nasz kraj do grona państw mających swoje flagi na innych ciałach niebieskich. W sobotę z kolei czeka nas długo wyczekiwany początek misji minisatelity PW Sat 2, skonstruowanego przez Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej.

Ten niewielki satelita w konwencji Cube Sat 2U ma zaledwie 22x10x10 cm i waży około 2,5 kilograma. Jest drugim już satelitą Cube Sat zbudowanym na Politechnice Warszawskiej. Poprzedni, PW Sat poleciał 13. lutego 2012 roku i wszedł w atmosferę 28. października 2014 roku, testując wysuwany “ogon” deorbitacyjny. Wykorzystując doświadczenie z poprzedniego projektu, warszawscy studenci zbudowali dwa razy dłuższego satelitę z żaglem, mającym jeszcze bardziej przyspieszyć powrót do atmosfery.

Testowany będzie nie tylko mechanizm deorbitacji, ale także rozkładane panele słoneczne, system oceny orientacji w przestrzeni, czy system chłodzenia i radiacji ciepła. Na pokładzie zamontowano też kamerę, mającą monitorować rozwinięcie żagla, ale może też posłużyć do przesłania obrazów Ziemi, w tym Polski. Niestety jakość obrazu będzie dość niska, matryca może wygenerować grafikę o rozdzielczości zaledwie 640×480 px. Satelita będzie też przesyłał dane telemetryczne drogą radiową, możliwą do nasłuchu przez radioamatorów, jak i przez specjalnie do tego celu zbudowany portal, dostępny tutaj.

W pełni zintegrowany satelita PW Sat2 na stole montażowym. Fot. PW Sat/SKA PW

Start satelity, poprzednio planowany na 19, listopada, przełożono dziś rano na sobotę, 1. grudnia, na godzinę 19:32 czasu polskiego. Według poprzednich informacji, start miał się odbyć dziś o tej samej porze. Jako powód kolejnego przełożenia startu podano ekstremalnie silny wiatr w górnej troposferze. Na orbitę zostanie wyniesiony przez rakietę Falcon 9FT firmy SpaceX, wraz z kilkunastoma innymi Cube Satami pakietu Spaceflight SSO-A/SHERPA SSO. Transmisja live, tradycyjnie odbędzie się na kanale SpaceX na YouTube, który osadzimy w tym wpisie jak tylko będzie on dostępny.

Poza PW Sat2, na swój start tym samym Falconem 9FT oczekuje polsko-fiński mikrosatelita ICEYE-X2, mający niezależnie od zachmurzenia i pory dnia monitorować zmiany w środowisku za pomocą radaru SAR.

Szacowany koszt testów, oraz wyniesienia PW Sat2 na orbitę to około 250 tys. Euro.