InSight zbliża się do Marsa – lądowanie już w poniedziałek wieczorem!

Wizualizacja lądownika InSight na Marsie w pełnej konfiguracji badawczej. Źródło: NASA/JPL

Ponad pół roku w kosmosie, wcześniej sześć lat w pracowni i z ponad dwuletnim opóźnieniem i problemami technicznymi – bezzałogowa sonda marsjańska InSight już za kilka dni ma wylądować na powierzchni czerwonej planety. Jej celem jest zbadanie wnętrza Marsa, w czym pomóc ma polski “Kret”.

Sonda wystartowała w pierwszym zaplanowanym terminie, 5. maja tego roku na pokładzie rakiety Atlas V 401 z bazy Vandenberg w Kalifornii. Wiele nie brakowało, a warty przeszło 900 mln dolarów projekt zostałby anulowany. Z powodu uszkodzenia jednego z przyrządów lądownika, start, planowany pierwotnie na marzec 2016 roku, przeniesiono o niemal dwa lata – na wiosnę 2018. Wraz z InSight, w stronę Marsa poleciały dwa pikosatelity MarCO (Mars Cube One), mające przekazywać na bieżąco dane odnośnie lądowania i szybciej niż dotychczas potwierdzić, czy sonda wylądowała w jednym kawałku.

Ważący nieco ponad 350 kg lądownik ma osiąść na wulkanicznym płaskowyżu Elysium Planitia. Celem jego misji jest zbadanie wnętrza planety, w czym pomóc mają sejsmometr, próbnik ciepła, oraz miernik przesunięcia dopplerowskiego sygnału radiowego z Ziemi. W skład eksperymentu HP³, czyli próbnika ciepła z wnętrza planety wchodzi polski element, Penetrator HP³, zwany potocznie “Kret”. Za jego budowę odpowiada Centrum Badań Kosmicznych PAN, oraz polska firma Astronika. InSight dokona przez to pierwszego, głębokiego odwiertu wgłąb Marsa – na głębokość około 5 metrów. Lądownik dostarczy również nowych zdjęć powierzchni planety.

Wizualizacja, oraz budowa lądownika InSight w pełnej konfiguracji badawczej po lądowaniu. Źródło: NASA/JPL

Lądowanie misji InSight planowane jest na poniedziałek, 26. listopada na godzinę 20:00 czasu polskiego. Relacja na żywo będzie dostępna w internecie poprzez Nasa-TV, oraz przez satelitę Eutelsat Hot Bird. Na naszej stronie, oraz w linku poniżej, odbędzie się specjalna transmisja na żywo.