Jakość powietrza: 8.11.

!!!ALARM SMOGOWY – TRÓJMIASTO, MAŁE TRÓJMIASTO KASZUBSKIE I OKOLICE, ORAZ KOŚCIERZYNA, TCZEW I OKOLICE!!!

Sytuacja jest obecnie fatalna i z każdą godziną się pogarsza. Aktualny indeks ogólny jest na poziomie złym! Pierwszy raz od początku sezonu grzewczego jakość ogólna spadła do złej i mamy aż kilka wskazań jakości bardzo złej (Brusy, Gdańsk-Dolne Miasto i Śródmieście, Gdynia-Pogórze, oraz dzielnice południowe, Kościerzyna, Luzino, Orle, wschód Tczewa i Wejherowo). Jakość złą notują stacje w większości Trójmiasta, oraz w Chojnicach, Gościcinie, Kostkowie, Kwidzynie, Lęborku, Malborku, Skarszewach, Starogardzie Gdańskim, na zachodzie Tczewa i w Żukowie.

Jakość średnią wskazują stacje w Dziemianach, północnej i wschodniej części Gdańska, w centrum Gdyni, oraz na Chyloni, Gniewinie, Juracie, Liniewie, Skórczu, Starej Kiszewie, Rumi i Rzeczenicy. Jakość dobrą notujemy jedynie w Jastrzębiej Górze, Liniewie Kościerskim, Lipuszu, Łebie, Rzeczenicy i Słupsku. Nie notujemy ani jednego wskazania jakości bardzo dobrej.

W ciągu nocy jakość powietrza nadal będzie spadać, osiągając w kolejnych miejscach jakość złą i bardzo złą. Indeks ogólny powinien pozostać na poziomie złym z możliwą powolną poprawą od godzin porannych. W oczyszczaniu powietrza nie pomogą mgły, które mogą w większych miastach wytworzyć smog.

Piątek upłynie najpewniej z ogólnym indeksem na pograniczu średniego i dobrego z kilkoma wskazaniami jakości złej i być może jednym lub dwoma bardzo złej jakości powietrza. Popołudniu ponowne pogorszenie jakości powietrza, możliwy powrót do indeksu ogólnego złego z dość licznymi wskazaniami jakości złej i bardzo złej. Słaby wiatr, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, sprzyjać będzie akumulacji zanieczyszczeń, a przez to wzrostowi stężenia pyłów zawieszonych. Najgorzej będzie oczywiście w miastach, ale również mieszkańcy mniejszych miejscowości, czy wsi, zwłaszcza w dolinach, powinni ograniczyć aktywność na zewnątrz, zwłaszcza popołudniu, wieczorem i w nocy.