Udany start MetOp-C! Kolejny satelita meteorologiczny na orbicie!

Wizualizacja satelity MetOp-C na orbicie. Źródło: ESA

Europejski MetOp-C, trzeci z serii niskoorbitalnych satelitów meteorologicznych MetOp w ramach programu EUMETSAT, wystartował pomyślnie z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Start odbył się w nocy z wtorku na środę czasu polskiego na pokładzie rakiety Sojuz-ST Fregat (Sojuz 2).

Ważący nieco ponad 4 tony satelita wystartował o 1:47 czasu polskiego z Gujany Francuskiej. Po godzinie odłączył się planowo od górnego stopnia rakiety Sojuz i nawiązał łączność ze stacją naziemną Yatharagga w Australii. Zadaniem satelity jest kompleksowa obserwacja warunków atmosferycznych w troposferze i stratosferze, w szczególności temperatury, wilgotności, zawartości ozonu, dystrybucji gazów i pyłów, czy rozkład wiatru.

MetOp-C, podobnie jak bliźniacze jednostki wystrzelone w 2006 i 2012 roku, krąży po niskiej orbicie Ziemi, na wysokości około 817 km. Krążą po orbitach polarnych, ściśle zsynchronizowanych z satelitami NOAA z systemu POES. Dane zbierane będą przez MetOp w godzinach rannych czasu lokalnego, z kolei z POES popołudniu. Znacznie zwiększy to dokładność i zasięg obserwacji, a przez to jakość prognoz meteorologicznych. Uzupełnia ona serię geostacjonarnych satelitów Meteosat 0 i 41.5 deg.

Start Sojuza 2 z satelitą MetOp-C. Fot. ESA

MetOp-C to ostatni satelita z tej serii. Zapewnić on ma płynne przejście do serii MetOp-SG (Second Generation), która wystartować ma w 2022 roku. Jeśli walidacja danych wypadnie poprawnie, już w przyszłym roku będą one dostępne publicznie w czasie rzeczywistym, podobnie jak te z Meteosat.