Kontynuacja ciepła, czy rychła zima? Prognoza długoterminowa na listopad!

Fot. Meteo Pomorze

Mimo kilku krótkich epizodów chłodu, tegoroczna jesień ogólnie jest ciepła i sucha. Listopad wita nas pogodną i dość ciepłą aurą mimo chłodnego poranka. Czy rozpoczynający się miesiąc, ostatnie cztery tygodnie meteorologicznej jesieni utrzymają trend z września i października, czy może czeka nas gwałtowna zmiana pogody?

Październik w tym roku zapamiętamy głównie jako późne lato, miejscami z temperaturą oscylującą w okolicach nawet 22-24 stopni! Miało miejsce jednak kilka wichur, a koniec miesiąca przyniósł typowo jesienną, chłodną aurę. Przedostatni dzień października zapisał się jednak jako wyjątkowo ciepły, na południowym wschodzie kraju z temperaturą przekraczającą normę o nawet 12 stopni! Ogólna anomalia miesięczna temperatury wyniosła w Polsce 1,73 stopnia. Dla Pomorza anomalia dodatnia wyniosła około 1,5 stopnia.

Wstępna mapa anomalii temperatury w Polsce w październiku. Źródło: Meteomodel.pl

Listopad według prognoz modelu CFS ma utrzymać tendencję z ostatnich miesięcy. Wszystkie trzy wiązki przewidują ogólnokrajową anomalię na poziomie około 0,5-1,5 stopnia ponad normę wieloletnią. Wiązka Ensembles 3 przewiduje dodatkowo na południowym zachodzie kraju nawet dwa stopnie ponad normę. Model ECMWF LR z kolei prognozuje miesiąc raczej w normie, jedynie na krańcach południowo-wschodnich możliwa będzie anomalia dodatnia na poziomie około 0,25-0,5 stopnia. Model europejski zaniżył jednak anomalię dla października, z kolei wyliczenia CFSu dość dobrze odzwierciedliły faktyczną anomalię temperatury w Polsce. Dlatego też można zakładać, że i tym razem bardziej prawdopodobny wariant to około 1-1,5 stopnia ponad normę wieloletnią.

Prognozowana anomalia temperatury w listopadzie. Model CFS. Źródło: NOAA/NCEP

Podobnie jak w kwestii temperatury, w kontekście opadów mamy dwugłos między modelami amerykańskim i europejskim. CFS w pierwszej prognozie (Ensembles 1) prognozował opady w normie, w kolejnej, Ensembles 2 pojawił się już nieznaczny niedobór opadów. Najnowsza prognoza wskazuje już na znaczący niedobór opadów, miejscami praktycznie na ich brak przez cały miesiąc! Odmienne przewidywania ma model ECMWF LR, który prognozuje jedynie lekki niedobór w pasie centralnym i północnym kraju, a miejscami na południu i na Pomorzu nadmiar deszczu. Ogólna, krajowa anomalia ma być w normie. Obserwując wyliczenia z poprzednich miesięcy można przyjąć, że ostateczna anomalia opadów będzie ujemna, ale nieznacznie. Niedobór opadów nadal dawać się ma we znaki, prawdopodobnie jednak podobnie jak w poprzednich miesiącach.

Prognoza anomalii opadów w listopadzie. Model ECMWF LR. Źródło: Meteologix

Listopad nie jest pod żadnym względem miesiącem letnim i zdecydowanie zapisuje się w chłodnej połowie roku. To że listopad prawdopodobnie będzie cieplejszy od normy, wcale nie oznacza że nie zobaczymy śniegu czy pierwszych mrozów. Mimo tego, obecne prognozy do połowy miesiąca wskazują na ogólnie dodatnią anomalię temperatury i umiarkowany niedobór opadów. Czeka nas więc kontynuacja złotej, polskiej jesieni, z której powinniśmy korzystać póki jeszcze jest!