Jakość powietrza: 17.10.

Kolejny wieczór z fatalną jakością powietrza na Pomorzu. Indeks ogólny co prawda utrzymuje się na poziomie średnim, ale z ciągłą tendencją malejącą. Wskazanie bardzo dobre pokazuje jedynie stacja ARMAAG w Liniewie Kościerskim. Przeważają wskazania średnie z kilkoma dobrymi (Gdańsk-Nowy Port, Oliwa, Przymorze i Stogi, Gdynia-Redłowo i Mały Kack, Jastrzębia Góra, Jurata, Konarzyny, Lipusz i Rumia), pojedynczymi złymi (Chojnice, Gdańsk-Centrum, Gdynia-Dąbrowa, Centrum i Pogórze, Łeba, Malbork, Starogard Gdański i Wejherowo), oraz wskazaniami bardzo złymi w Dziemianach, Kościerzynie, Luzinie, Olre i Żukowie.

W nocy dalszy spadek jakości powietrza, punktowo do bardzo złej. Ogólny indeks wojewódzki spaść może do złego, nawet przed północą. Przewidujemy przynajmniej jedno wskazanie ekstremalnie złej jakości powietrza, głównie ze względu na wysokie stężenie PM2.5. Dopiero rano jakość powietrza się poprawi, głównie za sprawą przygruntowej konwekcji i nasilającego się z biegiem dnia wiatru. Większej poprawy jakości powietrza spodziewamy się dopiero koło godziny 9:00.

W czwartek w ciągu dnia jakość powietrza pozostanie ogólnie dobra z miejscowymi spadkami do średniej, jednak nie przewidujemy wskazań jakości złej, przynajmniej między 10:00 a 17:00. Dopiero wieczorem sytuacja się pogorszy, ale powinno być lepiej niż obecnie – najpewniej z indeksem dobrym, chwilowo spadającym do średniego i tylko pojedynczymi wskazaniami jakości powietrza złej, być może z jednym wskazaniem bardzo złej.

Przy okazji przypominamy o głosowaniu w projekcie Wiem Czym Oddycham z Airly i Aviva. Wśród przyjętych propozycji lokalizacji czujników powietrza, jest nasza stacja w Lniskach. Głosować można tutaj.