Jakość powietrza: 16.10.

Powietrze na Pomorzu można dosłownie kroić nożem – tak źle nie było przynajmniej od kwietnia. Indeks ogólny jest na poziomie średnim, dość blisko granicy indeksu złego. Notujemy dwa wskazania bardzo dobre (Gdańsk-Szadółki, Sopot), wskazania dobre i średnie mniej więcej w zbliżonej liczbie, oraz dość liczne wskazania złe (centrum Gdańska, Gdynia-Chylonia i Redłowo, Gościcino, Łeba, Malbork, Skarszewy, Żukowo) i dwa bardzo złe (Kościerzyna, Starogard Gdański).

Z biegiem nocy sytuacja się pogorszy, a w wielu miejscach całkowity brak wiatru i postępująca inwersja uniemożliwią wymianę powietrza. W efekcie przybędzie wskazań średnich i złych, pojawić się może również kilka wskazań bardzo złych, ale nie przewidujemy wskazań ekstremalnych. Słaby wiatr, lub niemal jego brak spowoduje powolną poprawę jakości powietrza dopiero po wygrzaniu się warstwy przygruntowej i wymuszeniu naturalnej, niskiej konwekcji. Nastąpi to jednak najprawdopodobniej już po, lub pod koniec porannego szczytu komunikacyjnego.

Środa upłynie pod znakiem ogólnego indeksu średniego z pojedynczymi wskazaniami średnimi. Popołudniu jakość powietrza ponownie zacznie spadać, osiągając wskazania złe i chwilami bardzo złe przy indeksie ogólnym średnim. Sytuacja będzie więc mniej więcej analogowa do dzisiejszej.

Przy okazji przypominamy o głosowaniu w projekcie Wiem Czym Oddycham z Airly i Aviva. Wśród przyjętych propozycji lokalizacji czujników powietrza, jest nasza stacja w Lniskach. Głosować można tutaj.