PILNE: Awaria podczas startu załogowego Sojuza! Misja przerwana!

Fot. Roskosmos

Rakieta Sojuz, mająca wynieść dwuosobową misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną uległ awarii po starcie. Załoga przerwała lot i wykonała manewr balistycznego zniżania. Trwa akcja poszukiwawcza.

Sojuz wystartował z kosmodromu Bajkonur o 10:40 czasu polskiego. Na pokładzie jest dwóch kosmonautów – rosjanin Alexiej Ovczinin i amerykanin Nick Hague. Trzecie miejsce załogowe zostało zajęte przez ładunek. Około dwie i pół minuty po starcie doszło najprawdopodobniej do wyłączenia się boostera drugiego stopnia. Kontrola podjęła decyzję o przerwaniu startu i o awaryjnym lądowaniu.

Na miejsce udaje się ekipa poszukiwawczo-ratownicza, ale jak zapewniają przedstawiciele centrum lotów kosmicznych, cytowani przez Interfax, załoga jest cała. Lądowanie powiodło się, załoga ma kontakt z ekipą poszukiwawczą.

AKTUALIZACJA: 12:10:

Załoga jest cała, służby ratunkowe właśnie do nich dotarły i trwa przygotowanie do ewakuacji. Jeszcze dziś powołany ma być zespół ds. zbadania przyczyn awarii. Analiza części nagrań pozwala jednak stwierdzić, że doszło do rozerwania głównego stopnia rakiety w trakcie separacji bocznych boosterów.

AKTUALIZACJA: 11:45:

Załoga lądowała około 25 km od miasta Żezkazgan w centralnym Kazachstanie. Prawdopodobnie doszło do problemów z separacją jednego z bocznych boosterów. Załoga miała odczuć nieważkość, po czym rakieta miała zacząć zbaczać z kursu. Całemu zdarzeniu towarzyszyły silne wibracje. Nie ma jednak oficjalnych informacji o szczegółach i przyczynach awarii.

Źródło: Mapy Google

Wpis będzie aktualizowany.