Jakość powietrza: 9.10.

Wtorkowy wieczór witamy ogólną jakością w województwie na poziomie średnim. Jakość bardzo dobrą notujemy jedynie na wybrzeżu (, oraz punktowo w Trójmieście (Gdynia-Marka Zygmunta, Gdynia-Szafranowa, Gdańsk-Kubacza). W Trójmieście dominuje jakość dobra, podobnie w Łubianie, Lipuszu, Rzeczenicy i w okolicach Chojnic. W większych miastach w głębi Pomorza dominuje jakość średnia, w Chojnicach, Kościerzynie i Skarszewach, oraz miejscami w Małym Trójmieście Kaszubskim jest zła.

W nadchodzących godzinach nie nastąpi poprawa – słaby wiatr (w dolinach bezwietrznie), oraz dość niska temperatura, będą sprzyjać wzrostom stężenia pyłów zawieszonych, a dodatkowo duża wilgotność i możliwe mgły sprawią, że lokalnie może wystąpić nocny smog. Rano wymiana powietrza również będzie dość powolna, a poranne szczyty komunikacyjne mogą pogorszyć sytuację. Prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z pojedynczymi przypadkami jakości powietrza na poziomie bardzo złym i z dość licznymi jakościami średnimi i złymi. Nie przewidujemy spadków do jakości bardzo złej.

W środę z jakością powietrza będzie jeszcze gorzej – stężenie pyłów ma sięgać wartości średnich, miejscami złych, głównie późnym popołudniem, wieczorem i w nocy. Nie można wykluczyć pojedynczych przypadków jakości bardzo złej, oraz licznych przypadków jakości złej i średniej. Najgorzej ma być w części centralnej i wschodniej, ale możliwe też, że w pasie północnym dość mocno się pogorszy.

Przy okazji przypominamy o głosowaniu w projekcie Wiem Czym Oddycham z Airly i Aviva. Wśród przyjętych propozycji lokalizacji czujników powietrza, jest nasza stacja w Lniskach. Głosować można tutaj.