Kontynuacja chłodu, czy powrót babiego lata? – prognoza na październik

Fot. Meteo Pomorze

Wrzesień zapisał się w większości jako miesiąc ciepły – dopiero wraz z początkiem jesieni astronomicznej i kalendarzowej, temperatura gwałtownie spadła. Czy październik podtrzyma chłodny okres i rozpocznie zimę, czy może czeka nas powrót ciepłej aury?

Pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni okazał się, mimo chłodnej, a miejscami wręcz zimnej końcówki, cieplejszy od normy i to aż o 2,2 stopnia w skali kraju! Na Pomorzu średnia temperatura miesiąca wynosiła między 15 a 16 stopni, czyli około 2-2,5 stopnia powyżej średniej wieloletniej. Zgodnie z prognozą sezonową, wrzesień był miesiącem cieplejszym i suchszym od normy wieloletniej.

Miesięczna anomalia temperatury we wrześniu. Źródło: Meteomodel.pl

Co z kolei przyniesie nam październik? Wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwszy od kwietnia miesiąc z temperaturą mniej więcej w normie! Wyliczenia modelu ECMWF LR wskazują na nieznaczną, dodatnią anomalię temperatury rzędu 0,25-0,5 stopnia ponad normę wieloletnią. CFS z kolei w pierwszej wiązce przewidywał miesiąc cieplejszy od normy o około 1-2 stopnie. Prognoza z połowy września (Ensembles 2) przewidywała październik w normie, a najnowsza, Ensembles 3, widzi miesiąc ze średnią temperaturą niższą od normy o około 1 stopień! Średnia wychodzi mniej więcej w normie i taki właśnie wariant jest najbardziej prawdopodobnym.

Anomalia opadów nadal ma być poniżej normy, przynajmniej według modelu ECMWF LR. Sugeruje on około 2-5 mm deszczu mniej niż wynika to ze średniej. Nieco łaskawszy jest CFS, który, podobnie jak w przypadku temperatury, w pierwszej, wrześniowej prognozie, widział umiarkowany niedobór deszczu, w wiązkach z połowy września przewidywał opad w normie, a w najnowszej prognozie przewiduje nieznaczny nadmiar opadów. Uśredniając, wychodzi opad w normie, czego też się spodziewamy.

Wychodzi na to, że październik może się okazać pierwszym miesiącem z temperaturą i opadami w normie. Ma być to więc dość chłodny i morky miesiąc, prawdopodobnie z jedną lub kilkoma wichurami, oraz okazyjnymi przymrozkami. Nie znaczy to jednak, że cały miesiąc upłynie pod znakiem deszczowej i zimnej aury. Czekać nas mogą również chwile z pełnym słońcem i dość wysokimi temperaturami.