Jeszcze dwie doby babiego lata. W piątek drastyczna zmiana aury!

Fot. Meteo Pomorze

Babie lato trwa w najlepsze – termometry wskazują ponad 25, a lokalnie nawet 28 stopni, niebo jest niemal bezchmurnie. Taka aurą utrzyma się jeszcze w czwartek i przez większą część piątku. Wraz z początkiem weekendu pogoda diametralnie się zmieni – zacznie padać i mocno wiać, a temperatura spadnie o ponad 10 stopni!

Od początku tego tygodnia pogoda wyjątkowo nas rozpieszcza. Niemal stacjonarny wyż Rodegang (1025 hPa) znad Ukrainy zapewnia nam wolną od chmur niskich i średnich, oraz ciepłą, a wręcz gorącą aurę. Babie lato pokazuje swoje najlepsze oblicze i może się wydawać, że ciepła połowa roku prędko nie ustąpi. Niestety jesień, zarówno ta kalendarzowa, jak i astronomiczna, są coraz bliżej. Nieubłaganie zbliża się również jesień termiczna, której początek odczujemy znacznie boleśniej niż pozostałych dwóch.

Moment wkroczenia frontu chłodnego w piątek, wyrażony temperaturą powietrza. Model Swiss. Źródło: Meteologix/Kachelmannwetter

Najbliższe półtorej doby jeszcze będzie pogodne i ciepłe z temperaturami maksymalnymi na poziomie 26-28 stopni, lokalnie nawet do 29. Czwartek będzie szczególnie ciepły, piątek już nieznacznie chłodniejszy. Piąty dzień tygodnia zapisze się jednak z większą ilością chmur i narastającym wiatrem. Od zachodu w godzinach wieczornych wkroczyć ma front chłodny, który obniży temperaturę (miejscami o nawet 15 stopni!), oraz przyniesie chwilami intensywne opady, silny wiatr i lokalnie burze.

Według obecnych prognoz, front ma wkroczyć od zachodu późnym popołudniem. Najpierw ochłodzi się w rejonie Ustki, później Słupska i Miastka. Do Trójmiasta linia frontu ma dotrzeć około 18-21. Koło północy opuści Pomorze. Wraz z przechodzeniem frontu pojawią się miejscami intensywne opady deszczu, szczególnie w pasie północnym i w rejonie Zatoki Gdańskiej. Będzie też mocno wiać, wiatr skręci z południowo-zachidniego do północno-zachodniego i nasili się do około 50-60 km/h w porywach, lokalnie do 80. Możliwe też, że lokalnie zagrzmi. Temperatura spadnie o 10-12 stopni – przed frontem notować będziemy około 22-24 stopnie, za frontem 12-15.

Porywy wiatru w nocy z piątku na sobotę. Widać nad centralną Polską linię frontu chłodnego. Model ICON, źródło: WX Charts

Po przejściu linii szkwału na Bałtyku rozpęta się sztorm z wiatrem w pasie nadmorskim do 70 km/h, w strefie brzegowej do 80, a na otwartym morzu do nawet 90-100 km/h. Nad Danią porywy mogą być jeszcze silniejsze!

Kolejne dni przyniosą chłodną i wietrzną, ale nieco spokojniejszą aurę. Temperatura nie powinna w ciągu dnia przekraczać 16 stopni, będzie też sporo chmur i opadów. Kolejna wichurą czeka nas najpewniej w poniedziałek, kiedy to przez centralną Polskę ma przejść dość głęboki i szybki niż. Na Pomorzu wiać może z północy, co stwarza zagrożenie cofką. Wcześniej jednak, podczas weekendu, sztormowa pogodna na Bałtyku nie ustąpi. Nadal ma wiać do 80 km/h, oraz padać i miejscami grzmieć. W głębi lądu porywy będą dochodzić do 50 km/h, ale deszczu i chmur będzie mniej. W prognozach długoterminowych widać na przełomie września i października krótkie, ale również dość intensywne ocieplenie. Mimo tego, coraz krótsze dni nie pozwolą na powrót upałów. Zaczyna się jesień i to na dobre.

Średnia prędkość wiatru w piątek wieczorem, wraz z kierunkiem. Model ECMWF. Źródło: Meteologix

Jesień kalendarzowa zaczyna się 23. września, czyli w poniedziałek. Tego samego dnia, o 3:53 zacznie się jesień astronomiczna. Ta meteorologiczna trwa już od 1. września. Termiczna jeszcze przed nami, obecnie średnie temperatury dobowe na poziomie 17-20 stopni umieszczają nas termicznie w termicznym lecie, które cechuje się średnimi temperaturami dobowymi na poziomie ponad 15 stopni. Jesień termiczna z kolei rozpoczyna się, gdy średnie temperatury dobowe spadają do 5-15 stopni. Poniżej tej wartości mamy przedzimię z temperaturami średnimi między 0 a 5 stopni, a poniżej zera rozpoczyna się termiczna zima. Gdy temperatury dobowe ponownie wzrosną do 0-5 stopni, mamy do czynienia z przedwiośniem, a między 5 a 15 stopni z wiosną termiczną.